
Axis Twin Sconce
With a striking vertical silhouette and rich contrast of materials, the Axis Twin Sconce brings sculptural refinement to modern interiors. Its dual light sources—ensconced in alabaster or frosted glass—emit a warm, diffuse glow, balanced by a matte black frame and a central metal accent rod that adds structure and depth.
This sconce draws inspiration from Art Deco and Brutalist geometry, yet remains versatile enough for both contemporary and transitional spaces. Ideal for hallways, living rooms, or hotel corridors, the Axis Twin Sconce creates a dramatic play of light and shadow while maintaining a grounded elegance.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




























Axis Twin Sconce
With a striking vertical silhouette and rich contrast of materials, the Axis Twin Sconce brings sculptural refinement to modern interiors. Its dual light sources—ensconced in alabaster or frosted glass—emit a warm, diffuse glow, balanced by a matte black frame and a central metal accent rod that adds structure and depth.
This sconce draws inspiration from Art Deco and Brutalist geometry, yet remains versatile enough for both contemporary and transitional spaces. Ideal for hallways, living rooms, or hotel corridors, the Axis Twin Sconce creates a dramatic play of light and shadow while maintaining a grounded elegance.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a striking vertical silhouette and rich contrast of materials, the Axis Twin Sconce brings sculptural refinement to modern interiors. Its dual light sources—ensconced in alabaster or frosted glass—emit a warm, diffuse glow, balanced by a matte black frame and a central metal accent rod that adds structure and depth.
This sconce draws inspiration from Art Deco and Brutalist geometry, yet remains versatile enough for both contemporary and transitional spaces. Ideal for hallways, living rooms, or hotel corridors, the Axis Twin Sconce creates a dramatic play of light and shadow while maintaining a grounded elegance.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























