
Calla Alabaster Wall Sconce
The Calla Alabaster Wall Sconce by Hermanlamps exudes timeless elegance with a modern twist. This beautifully designed sconce features a smooth alabaster stone diffuser encased in a sleek brass frame. The soft, diffused light creates a warm, inviting atmosphere, perfect for enhancing any space. The unique veining of the alabaster gives each piece a one-of-a-kind character, while its minimalist design complements both contemporary and classic interiors. Ideal for hallways, living rooms, or bedrooms, the Calla Alabaster Wall Sconce adds a touch of refined luxury to your home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $580.00
-65%$580.00
$203.00More Images













Calla Alabaster Wall Sconce
The Calla Alabaster Wall Sconce by Hermanlamps exudes timeless elegance with a modern twist. This beautifully designed sconce features a smooth alabaster stone diffuser encased in a sleek brass frame. The soft, diffused light creates a warm, inviting atmosphere, perfect for enhancing any space. The unique veining of the alabaster gives each piece a one-of-a-kind character, while its minimalist design complements both contemporary and classic interiors. Ideal for hallways, living rooms, or bedrooms, the Calla Alabaster Wall Sconce adds a touch of refined luxury to your home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Calla Alabaster Wall Sconce by Hermanlamps exudes timeless elegance with a modern twist. This beautifully designed sconce features a smooth alabaster stone diffuser encased in a sleek brass frame. The soft, diffused light creates a warm, inviting atmosphere, perfect for enhancing any space. The unique veining of the alabaster gives each piece a one-of-a-kind character, while its minimalist design complements both contemporary and classic interiors. Ideal for hallways, living rooms, or bedrooms, the Calla Alabaster Wall Sconce adds a touch of refined luxury to your home.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























