
Clara Sconce
The Clara Sconce combines simplicity with elegance, featuring a half-sphere alabaster shade that casts a soft, ambient glow. Its refined brass backplate adds warmth and sophistication, making it an ideal choice for hallways, bathrooms, or living spaces. The Clara Sconce brings a serene and timeless aesthetic, creating a welcoming atmosphere in any room.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images












Clara Sconce
The Clara Sconce combines simplicity with elegance, featuring a half-sphere alabaster shade that casts a soft, ambient glow. Its refined brass backplate adds warmth and sophistication, making it an ideal choice for hallways, bathrooms, or living spaces. The Clara Sconce brings a serene and timeless aesthetic, creating a welcoming atmosphere in any room.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Clara Sconce combines simplicity with elegance, featuring a half-sphere alabaster shade that casts a soft, ambient glow. Its refined brass backplate adds warmth and sophistication, making it an ideal choice for hallways, bathrooms, or living spaces. The Clara Sconce brings a serene and timeless aesthetic, creating a welcoming atmosphere in any room.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























