
Hublot alabaster wall sconce
Hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid casted bronze and alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $511.00
-65%$511.00
$178.85More Images















Hublot alabaster wall sconce
Hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid casted bronze and alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand crafted in alabaster and unpolished bronze. This timeless, elegant and sober collection is staying true to the materials raw and brutalist character.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid casted bronze and alabaster |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























