
Alabaster Fan Wall Sconces
Architectural elegance meets refined simplicity in this fan-shaped alabaster wall sconce. Crafted from premium natural stone, it casts a soft, ambient glow that enhances the material's natural veining. A perfect sculptural statement for design-forward interiors, curated living rooms, or elevated hospitality spaces
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $420.00
-65%$420.00
$147.00More Images








Alabaster Fan Wall Sconces
Architectural elegance meets refined simplicity in this fan-shaped alabaster wall sconce. Crafted from premium natural stone, it casts a soft, ambient glow that enhances the material's natural veining. A perfect sculptural statement for design-forward interiors, curated living rooms, or elevated hospitality spaces
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Architectural elegance meets refined simplicity in this fan-shaped alabaster wall sconce. Crafted from premium natural stone, it casts a soft, ambient glow that enhances the material's natural veining. A perfect sculptural statement for design-forward interiors, curated living rooms, or elevated hospitality spaces
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























