
Modern Light Luxury Marble Round Ball Square Copper 1-Light Semi-Flush Mount Ceiling Light
- Sleek semi-flush silhouette blends round alabaster orb + square brass frame.
- Genuine alabaster with soft veining + polished brass frame for warm contrast.
- Alabaster shade diffuses gentle glow—ideal for bedrooms, living rooms, entryways.
- Neutral tones complement mid-century, Scandinavian, or transitional interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $70.35
Original: $201.00
-65%Modern Light Luxury Marble Round Ball Square Copper 1-Light Semi-Flush Mount Ceiling Light—
$201.00
$70.35More Images



















Modern Light Luxury Marble Round Ball Square Copper 1-Light Semi-Flush Mount Ceiling Light
- Sleek semi-flush silhouette blends round alabaster orb + square brass frame.
- Genuine alabaster with soft veining + polished brass frame for warm contrast.
- Alabaster shade diffuses gentle glow—ideal for bedrooms, living rooms, entryways.
- Neutral tones complement mid-century, Scandinavian, or transitional interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Sleek semi-flush silhouette blends round alabaster orb + square brass frame.
- Genuine alabaster with soft veining + polished brass frame for warm contrast.
- Alabaster shade diffuses gentle glow—ideal for bedrooms, living rooms, entryways.
- Neutral tones complement mid-century, Scandinavian, or transitional interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















