
Prismatico 91 Elements Amber And Taupe Compact Ceiling lampGlass Chandelier 25"
The Prismatico Glass Chandelier in Light Amber and Taupe features 91 blown glass elements arranged in a compact design. The pencil-shaped glass elements conceal the hardware, creating a seamless, floating effect. The concave sides of each prism act as magnifying lenses, enhancing the overall design. The light amber and taupe glass combination offers a warm glow, complemented by satin brass hardware. Customization options are available, contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber and Taupe glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50More Images





Prismatico 91 Elements Amber And Taupe Compact Ceiling lampGlass Chandelier 25"
The Prismatico Glass Chandelier in Light Amber and Taupe features 91 blown glass elements arranged in a compact design. The pencil-shaped glass elements conceal the hardware, creating a seamless, floating effect. The concave sides of each prism act as magnifying lenses, enhancing the overall design. The light amber and taupe glass combination offers a warm glow, complemented by satin brass hardware. Customization options are available, contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber and Taupe glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Prismatico Glass Chandelier in Light Amber and Taupe features 91 blown glass elements arranged in a compact design. The pencil-shaped glass elements conceal the hardware, creating a seamless, floating effect. The concave sides of each prism act as magnifying lenses, enhancing the overall design. The light amber and taupe glass combination offers a warm glow, complemented by satin brass hardware. Customization options are available, contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber and Taupe glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















