
Prismatico 91 Elements Amethyst Compact Glass Chandelier 25"
The Prismatico Glass Chandelier in Amethyst features 91 blown glass elements arranged in pencil shapes to form a seamless, compact design. The sides of each prism act as magnifying lenses, creating the illusion of floating glass. Crafted using light dispersion through refraction, it ensures smooth surfaces with crisp edges. The Amethyst glass offers a warm Antique Rose hue and it is finished in satin brass with solid brass fittings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amethyst glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50More Images






Prismatico 91 Elements Amethyst Compact Glass Chandelier 25"
The Prismatico Glass Chandelier in Amethyst features 91 blown glass elements arranged in pencil shapes to form a seamless, compact design. The sides of each prism act as magnifying lenses, creating the illusion of floating glass. Crafted using light dispersion through refraction, it ensures smooth surfaces with crisp edges. The Amethyst glass offers a warm Antique Rose hue and it is finished in satin brass with solid brass fittings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amethyst glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Prismatico Glass Chandelier in Amethyst features 91 blown glass elements arranged in pencil shapes to form a seamless, compact design. The sides of each prism act as magnifying lenses, creating the illusion of floating glass. Crafted using light dispersion through refraction, it ensures smooth surfaces with crisp edges. The Amethyst glass offers a warm Antique Rose hue and it is finished in satin brass with solid brass fittings.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amethyst glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















