
Strato Sconce
Defined by its bold, modern shape, our Strato Sconce is crafted in Italy and features hand-applied leafed finishes. The subtle, organic variations in Strato’s texture highlight the artistry behind each individual wall sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted by our artisan partners in Italy from brass with a hand-applied, leafed finish. |
| Finish | Champagne / Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,000.00
-65%$1,000.00
$350.00More Images





Strato Sconce
Defined by its bold, modern shape, our Strato Sconce is crafted in Italy and features hand-applied leafed finishes. The subtle, organic variations in Strato’s texture highlight the artistry behind each individual wall sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted by our artisan partners in Italy from brass with a hand-applied, leafed finish. |
| Finish | Champagne / Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Defined by its bold, modern shape, our Strato Sconce is crafted in Italy and features hand-applied leafed finishes. The subtle, organic variations in Strato’s texture highlight the artistry behind each individual wall sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted by our artisan partners in Italy from brass with a hand-applied, leafed finish. |
| Finish | Champagne / Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















