
Solomon Outdoor Sconce
With a silhouette reminiscent of vintage dockside lighting, our Solomon Outdoor Sconce pairs brass-caged milk glass with LED illumination for a warm coastal glow that’s carefully crafted to withstand the elements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from brass and milk glass. |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Bulbs Type | LED |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,300.00
-65%$1,300.00
$455.00More Images


Solomon Outdoor Sconce
With a silhouette reminiscent of vintage dockside lighting, our Solomon Outdoor Sconce pairs brass-caged milk glass with LED illumination for a warm coastal glow that’s carefully crafted to withstand the elements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from brass and milk glass. |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Bulbs Type | LED |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a silhouette reminiscent of vintage dockside lighting, our Solomon Outdoor Sconce pairs brass-caged milk glass with LED illumination for a warm coastal glow that’s carefully crafted to withstand the elements.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from brass and milk glass. |
| Finish | Brass, White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Bulbs Type | LED |
| Light Source | E26 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















