
Prismatico 91 Elements Amber Compact Glass Chandelier 25"
This Prismatico Glass Chandelier in Light Amber features 91 blown glass elements. The design incorporates pencil-shaped glass elements arranged to form a compact barrier, creating a seamless appearance and a floating glass effect. Finished in warm satin brass, this chandelier can be installed flush or with an optional chain. The light amber glass provides a subtle glow. Customization options are available; please contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50More Images




Prismatico 91 Elements Amber Compact Glass Chandelier 25"
This Prismatico Glass Chandelier in Light Amber features 91 blown glass elements. The design incorporates pencil-shaped glass elements arranged to form a compact barrier, creating a seamless appearance and a floating glass effect. Finished in warm satin brass, this chandelier can be installed flush or with an optional chain. The light amber glass provides a subtle glow. Customization options are available; please contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Prismatico Glass Chandelier in Light Amber features 91 blown glass elements. The design incorporates pencil-shaped glass elements arranged to form a compact barrier, creating a seamless appearance and a floating glass effect. Finished in warm satin brass, this chandelier can be installed flush or with an optional chain. The light amber glass provides a subtle glow. Customization options are available; please contact us.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Color | Amber Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 5 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























