
Riviera Glass Disc Round Flush Mount 12"
Riviera series is defined by its handcrafted glass discs — each piece carrying delicate textures and subtle variations that catch the light in unique ways. Layered one over another, the translucent forms create a sculptural presence, softening illumination into a warm, cloud-like glow. Paired with refined metal accents, the design blends artistry with elegance, making every fixture not just a source of light, but a statement centerpiece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $499.00
-65%$499.00
$174.65More Images





Riviera Glass Disc Round Flush Mount 12"
Riviera series is defined by its handcrafted glass discs — each piece carrying delicate textures and subtle variations that catch the light in unique ways. Layered one over another, the translucent forms create a sculptural presence, softening illumination into a warm, cloud-like glow. Paired with refined metal accents, the design blends artistry with elegance, making every fixture not just a source of light, but a statement centerpiece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Riviera series is defined by its handcrafted glass discs — each piece carrying delicate textures and subtle variations that catch the light in unique ways. Layered one over another, the translucent forms create a sculptural presence, softening illumination into a warm, cloud-like glow. Paired with refined metal accents, the design blends artistry with elegance, making every fixture not just a source of light, but a statement centerpiece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























